2011. szeptember 30., péntek

Ezt érdemes elolvasni, aranyos emberek, kedves környék mi kell még?...

Hegyi kristály a Sinta-tetőről

Ezt a Blogot azért érdemes olvasni mert egy kellemes humorú, a mi általunk is sokszor átélt élményeket Karinthyasan ecseteli, nekem nagyon tetszik, kár hogy (saját tapasztalat is ) ritkán jut el a tasztatúrák elé e Blog szerzője:
http://nimbosratus.blogspot.com/search/label/%C3%A1sv%C3%A1ny

2011. szeptember 21., szerda

Nyíri,Kősziklavölgy, Kalcit utáni kalcedonálalakok.

Ezért a csillogásért érdemes a dzsindzsába menni
Elösször is nagyon fontos dolgot meg kell hogy említsek. Maga a lelőhely és úgy álltalában Nyíri környéki lelőhelyek cakli pack összevetve, mind privát tulajdonon találhatóak, tehát ne háborodjunk fel ha nem engedik az ásványozást, és temessük be magunk után az árkunkat!!!  Én még nem hallottam, hogy bárki is engedélyt kért volna a tulajdonostól, de akkoris a fentiekként járjunk el.   A szomszéd település (Füzérkomlós) most megválasztott polgármesteréé a földterület, meg még sok más is, de egyébbként jó indulatú, segítőkész földbirtokos.

Még szerencse, hogy a kutató árkot ásók nem tudnak minden követ elvinni. Mindig akad csemegézni való.


Ez a jókora darab sajnos, vagy mégsem, csillog-villog, mert a kis piramisok megsérültek.Nagyi kertjét díszíti.

Kalcit utáni kalcedonálalak
Több helyen, többek között az általam nagyra tartott Geománián is pontatlanul van feltüntetve a Kalcit utáni kalcedon lelőhely leírása. Az aragonit utáni álalakok a Kandó-hegyen többek között géppel lett megtúrva, ezt a mai napig lehet látni a lelőhely kéklik a kvarcoktól.Ezt a lelőhelyet a Nyíriből Füzérkomlósfelé elhagyva, az utolsó háznál a szedres mellett balra fel a Kandó-hegyre. A vízműnél jobbra elágazik az út, ott tovább 500métert. Itt balra már lehet is látni a gödröket. Maga a kalcitos hely az jóval feljebb a Kőszikla-völgyben van.

2012 jan.1



A Kőszikla-völgyi lelőhely

Ezen az úton tovább kell menni egészen a völgyig, ott be a bozótosba, és egy erdő ritkításos részen a völgy DK-i oldalában vannak a gödrök. Ezek a Kalcit utáni álalakok üregeit ezernyi csillogó kvarc kristály tölti ki. Kívülről elég csúfosan barnák, de ha a kis piramis megsérül akkor gyönyörűen csillog-villog a kicsike. Ami érdekes volt a lelőhelyben, hogy egész barlangokat tölthetett ki a kőzet, mert a formája alapján ki lehetne rakni csak abból amit én szedtem össze a z otthagyott darabokból, egy egész nagy geodát. Sajnos legutoljára amikor a fiammal megnéztük a lelőhelyet,nem vittem fényképezőgépet magammal, sebaj tavasszal készítek róla képet és felteszem ebbe a bejegyzésbe.

Kalcedon a Kősziklavölgyből, dendrites mézopál Telkibányáról

A középső kalcedon is a völgyből lett kipecázva

Kőszikla-völgy

Sajnos maga a lelőhely a ritkítás miatt tiszta dzsindzsa lesz jövőre, de a lelőhelykép jön később.
Hátha rajtam kívül más is olvassa a blogot, tudna valaki abban segíteni, hogy merre lehet az a zöldes aragonit utáni állalak lelőhely, mert azt még nem sikerült megtalálnom .

2011. szeptember 17., szombat

Felsbergi elfelejtett aranybánya, Calanda

Egy érdekes kis riport a Svájci hegyekből.
Gyors fordításban a következőket lehet olvasni:
200 évvel ezelőtt egy gátat építettek a Rhein folyón, az odahordott kövek között aranyat találtak, ezek a kövek a Calanda-hegyről származott.
Rövid időn belül elkezdték a tárók nyitását, Arany napnak nevezték el a bányát.
A 19. század végére több bányászati periódus végén bezárták a bányát.
Ennek a bányának a bejárata és a fő vágata a feledés homályába veszett.
Felsberg község közelében. Újra megtalálták a bejáratot, pedig elég meredek szikla fal közepén , nehezen megközelíthető helyen van.
Még mindig hoz egy egész különleges varázslatot. Arany napfény
A bányarégió Felsbergnél.
Az alsó táró Tschengels, most az öreg tárón folyik  keresztül egy patak.
Télen jég figurák képződnek a tárónál, és belül is.
Fentebb az orgona táró, végül is ez az arany nap bánya bejárata.
Még a mai nap is keresnek aranyat, hegyikristályokat a kvarc telérekben a bányák járataiban.
Egy érctelér.
..a Calanda vidék vad...és még mindig nem adta ki az összes titkát.

2011. szeptember 16., péntek

Kánya-hegyi füstkvarc, hegyikristály és bársonyos ametiszt tisztítása


Gyűjtés után mindig betartom azt, hogy megnézzem mi is került a zsákomba. Nagyiéknál mindig leülök és kefe-kefe, és már megy is a subitzkolás.Egyedül Ausztriában nem tettem meg, még a mai napig is van ebből olyan kő amit még nem tudtam megtisztítani.
Gránát csillámpalában/ Ötztal
Tehát mindig a gyűjtés után tisztítás, természetesen a kezdeti ásványkodás és tisztítás is megtorolta tudatlanságomat. Nagybörzsönyben találtam egy iszonyat követ volt azon pirit, szfalerit, szép fehér átlátszóan fehér szabályos négyzet, meg még sok más. Maga a kőzet 2kg-nál is nehezebb volt. Beazonosításra egyszer elvittem a vasút történetiben lévő ásvány kiállításra, na ott mondták azt amit fentebb leírtam+ azt, hogy régebben ezekért a kövekért bányásztak ezen a környéken.No ezt a követ tudatlanul vízzel mostam le, talán még savaztam is, no ezt aztán tényleg nem kellett volna. A gyönyörű kőben lévő kis kocka egyből elkezdett pezsegni, hopsz egyből ki a löttyiből, de már késő volt.....Maga a kő eleve olyan érceket tartalmazott amik szeretnek lebomlani, tehát én csak rásegítettem.
Ez lett belőle, és már ketté is törtem.
Ezek után óvatosan a kövekkel.
A Zempléni kövekkel ilyen nem történhet, mert itt a kvarc az úr. A legelső itteni kövem az ametiszt volt, hát őt aztán szinte lehetetlen megtisztítani, a mai napig.

És ez még nagyjából tiszta ametiszt, de ott van a zavaró bevonat.
Ezt a bevonat se sósav (csak kifehéredik a csúf barnaság) se foszforsav le nem hozta, volt amikor királyvízzel is próbálkoztam, egy szigorúan titkos tanácsot követve, de így utólag túl kevés ideig hagytam benne az ametiszteket. Nemrég oxálsavat próbáltam ki, egy méhészeti oldalon találtam meg, amit nagyon magas savszázalékra be lehet állítani. Itt a kő savazás után.
Oxálsavazás(4nap) utáni ametiszt


A Kánya hegyen gyűjtött füstkvarcokat nem védi ilyen konok réteg, itt látványosabb lépéseket lehet látni. Csak egy baj van ezek egy kicsit ütött kopottak.
előtte

 Most csak egy két kép szöveg nélkül.
Füstkvarc a Kányahegyről

2011. szeptember 12., hétfő

Amethyst aus Nyiri, in Welt einzigartiger Amethyst

Nyiri Amethyst.
Amethyst was wirklich schon Seltenheit ist

Die kleine Kristalle

In Ungarn gibts bei einer ganz kleiner Nord Ungarische Ortschaft, ein sehr interessante Fund im Jahre 2007.
Geologen haben sie bei Nyiri ins Semplener Gebirge ein Sammler Tour gemacht. Bei einem aus der Berg geschnittene Weg haben sie ein paare Amethysten gefunden.

Solche Stücke haben sie gefunden, aber sie sind besser nach gegangen und so was haben sie gefunden was nirgendwo im Welt gibts.
Wie die Sammler haben sie genannt der Velvet Amethyst
Ein sehr prächtiger Stück mehr als 100Euro wert ist so einer  Stück, noch nicht geputzt.

Bei dieser Fundort gibts ein sehr seltsamer Dinge was kann nicht aus der acht nehmen. Nirgendwo gibts so ein fein Kristallisierte Amethyst wie ein Aragonit, ganz zarte Kristalle wie hier.Und noch dazu die Ungarn haben sie ganz gut gemacht, weil der Fundort haben sie auf achtzig Jahre geheim gehalten, leider, oder nicht bei dieser Fundort ist auch der selber passiert was bei den anderen auch. Die Sammler haben sie gefunden,

Im Hintergrund ist der Füzerer Burg
Gerade aus der kleiner Stollen

Aber die Organisation ( wahrscheinlich die Händler) hat wirklich gut funktioniert, sie haben (nach unseren Fund)die Stollen gleich hineingeschüttelt.Darum sind die Amethysten so geheimnisvoll.
Sie haben noch ein letzte Fundsrettung gemacht, und so haben sie die Steine wirklich ihre Wert noch weiter ihre wert behalten, weil gibt nur sehr wenig am Markt.Heuere Münchner Mineralbörse haben sie um 200Euro gegeben, bei Lapis 2009 Bilder über die Messe habe ich gelesen ob es zu viel haben sie verlangt um die Steine. No ja , teuer aber gibts es nicht mehr, aus dieser Fundort kriegt man nichts mehr raus. Was vielleicht findest das nur kleine Stücke.

Die Amethysten haben sie nur ein kleiner Nachteil sie haben meist ein Göthites Überzug  was mit ein sehr starken Saueres Behandlung benötigt. So was hab ich mit ein paar Stücke schon gemacht und so kommt es zur Tageslicht die richtiger Schönheit von diese Steine.
Velvet Amethyst
Früher hat so aus geschaut

2011. szeptember 11., vasárnap

Már bezárt bányák kincsei, Rudabánya, Gyöngyösoroszi,Csolnok

Egész érdekes gyűjtőknek való ásványokat találtunk, miért érdekes, mert már rég bezárt bányák ritka szép darabjairól van szó.Így nem kerülnek már ki hasonlóan szép ásványok ezekből a bányákból. Ezeket az ásványokat a 80-as években gyűjtötték, most értékesítették.Nekem vannak ametisztjeim a Kánya-hegyről, de közel se ilyen intenzív színekkel. Hasonló darabokat, még talán valamelyik ásványos oldalon olvastam, hajdanán a bányászok egyből német rendszámú mercikbe értékesítették, ami már rég külhoni gyűjtemények díszeként szolgál. Aki hajdanán gyűjtötte, nagy odafigyeléssel és tudással gondozta ezeket a köveket.
Kalcit  Gyöngyösorosziból

Kalcit  Gyöngyösorosziból




 Ametist Gyöngyösorosziból
Ametiszt Kalkopirittal

Óriás Barit  Csolnokról
Pirit, Kalcit Gyöngyösorosziból
Malachit Rudabányáról
Kalcit süni  Gyöngyösorosziból
Kalcit  Gyöngyösorosziból

Kalcit ágyúpáttal Gyöngyösorosziból

Goethit Rudabányáról

Kalcit  Gyöngyösorosziból